EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

Jak  co  roku w październiku,  Europejskie  Towarzystwo  Dysleksji zaprasza do  udziału  w  akcji  społecznej – Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Jej celem jest uświadomienie, że wśród nas znajdują się dzieci z ryzyka dysleksji  lub z dysleksją (trudnościami w płynnym czytaniu, często połączone z trudnościami w pisaniu), dysortografią (trudnościami z opanowaniem poprawnej pisowni, mimo znajomości zasad ortografii), dysgrafią (zniekształceniami strony graficznej pisma), dyskalkulią (specyficznymi trudnościami w rozwiązywaniu zadań matematycznych), dysfonią(niewyraźnym i cichym mówieniem).

Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbędą się w dniach od 7 do 13 października i będą przebiegać pod hasłem: "Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją”. Hasło odwołuje się  do doświadczeń każdego z nas.   Przypomina, że w naszym otoczeniu - w domu, szkole czy pracy – były lub są osoby zmagające się z dysleksją. Warto więc dowiedzieć się, jak na co dzień radziły i radzą sobie z tym wyzwaniem. Jako  nauczyciele,  specjaliści  i  rodzice  chcemy zapewnić  naszym  dzieciom jak najlepsze  przygotowanie do przyszłych wyzwań. Aby jednak skutecznie im pomóc, musimy poznać ich talenty, zainteresowania i potrzeby.

Do udziału w szkolnych obchodach zachęcamy rodziców, aby zechcieli podzielić się ze społecznością szkolną swoimi doświadczeniami,   czy historiami innych osób, w tym własnych dzieci, związanymi z problematyką dysleksji. Wystarczy zredagowanie krótkiej historii o sposobach pokonywania trudności, ale również  o ,,darach dysleksji”, czyli  wszelkich umiejętnościach, zdolnościach i talentach osób z dysleksją.

Ogromna liczba ludzi odnoszących sukcesy miała dysleksję. Ci najbardziej znani to: Thomas Edison, Albert Einstein,   Alexander Graham Bell, Henry Ford, Whoopi Goldberg, Tom Cruise, Muhammed Ali, Steve Jobs, Picasso. 

Nie ma praktycznie dziedziny, w której osoby  z dysleksją nie osiągnęłyby sukcesów. Tacy ludzie są dookoła nas!         

Prosimy o nadsyłanie prac na adres e-mail:  sekretariat@sp24.edu.gdansk.pl

w tytule: #dyslexsiada24, w terminie do 10 października 2024 r.